gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hamas’ın silahları Mısır’da birikti
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail’in son saldırısı sırasında Gazze’ye gitmekte olan büyük miktarda cephanenin Mısır’da biriktiğini belirtti

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Pazar günü yaptığı açıklama ile İsrail’in 22 gün süren Gazze saldırısının, Hamas’ın Mısır üzerinden bölgeye sokmaya çalıştığı büyük miktarda cephanenin Mısır’da yığılmasına sebep olduğunu açıkladı. Gazze’ye silah kaçakçılığını engelleme çabalarının son durumu hakkında hükümeti bilgilendiren Barak, İsrail’in bölgesindeki silah yığılması konusunda Mısır’ı da bilgilendirdiğini belirtti.

Yine Pazar günü üst düzey bir Hamas yetkilisi, Filistinli grupların yeniden silahlanmasını engelleyecek güvenlik önlemlerinin Gazze’ye silah akışını durduramayacağını söyledi. Hamas’ın Lübnan temsilcisi Osama Hamdan, Beyrut’ta yaptığı bir konuşmada, “Gazze’ye ve Batı Şeria’ya silah sokmaya devam edeceğiz. Kimse bu önlemlere teslim olacağımızı düşünmesin.” dedi.

Geçtiğimiz hafta İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet Başkanı Yuval Diskin, İsrail’in çok sayıda tüneli tahrip etmesine rağmen Hamas’ın birkaç ay içinde bölgeye silah sokmaya yeniden başlayacağını söylemişti. Filistinli militanların ateşkesin hemen ardından silah depolarını onarmaya başladıklarını belirten Hamdan ise, “Belki işler biraz zorlaşacak, ama biz direnişin sürmesi için her tür zorluğu aşmaya hazırız.” dedi. “Deniz, hava ya da uydudan yapılan gözlemlerle tünellerdeki silah akışını tespit edebileceğini sananlar aldanıyorlar.”

Gazze operasyonunun sona ermesinden hemen önce ABD ve İsrail arasında, Gazze Şeridi’ne silah kaçırılmasını engellemeyi amaçlayan bir anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma, İran’dan Gazze’ye silah akışını engellemek üzere Basra Körfezi, Sudan ve komşu ülkelerdeki polis devriyelerini de kapsayan güvenlik önlemlerini içeriyordu. Denizlerdeki silah trafiğini engelleyerek ateşkesin sağlamlaştırılması adına Fransa da Cuma günü uluslar arası suların korunması için bir firkateyn (savaş gemisi) göndereceğini söylemişti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008