gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ali Babacan: Hamas karar versin; terör mü, siyaset mi?
Ali Babacan: Hamas karar versin; terör mü, siyaset mi?
Brüksel yolculuğu boyunca Bila’nın sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Babacan Hamas’a yönelik bir eleştiri yaptı ve “Hamas’ın karar vermesi gerekiyor. Silahlı bir örgüt mü olmak istiyorlar, siyasi bir hareket mi? Bizim önerimiz siyasi yapının içinde olmalarıdır,” dedi.

Brüksel yolculuğu boyunca Bila’nın sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Babacan Hamas’a yönelik bir eleştiri yaptı ve “Hamas’ın karar vermesi gerekiyor. Silahlı bir örgüt mü olmak istiyorlar, siyasi bir hareket mi? Bizim önerimiz siyasi yapının içinde olmalarıdır,” dedi. Hamas’ın büyük hataları olduğunu ve Filistin’deki grupların uzlaşması gerektiğini dile getiren Babacan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Uzlaşma Gazze’nin imarı için gerekli. Siyasi alt yapının oluşması gerekir. Gazze’de Hamas gerçeği var. Ama Hamas’ın da hataları var. Hamas’ın yaptıklarını onaylayacak, hatalarını destekleyecek değiliz. Siyasi reform gerekiyor. Filistinlilerin kendi kaderlerini seçimle belirleyecekleri bir sistem oluşmalı ve seçim sonuçlarına içeride dışarıda herkes saygı göstermeli. Son seçimde Hamas’ın partisi yüzde 44 oy almış. Milletvekili sayısı 74. Yarıdan fazla.” Babacan, Hamas’ı uyarırken, İsrail tarafına da, “Hamas yok sayılarak, çözüm bulunamayacağı” mesajını verdi.

Şu andaki ateşkes durumunun çok kırılgan olduğunu vurgulayan Babacan;

“Her iki taraf da tek taraflı ateşkes ilan etmiş durumda. Biz bunu kırılgan bir durum olarak görüyoruz. Geçtiğimiz dönemdeki 6 aylık ateşkes süresinde, İsrail 53 nokta operasyonu yapmış, 28 Filistinli ölmüş, Gazze’den İsrail’e 329 füze fırlatılmış. Adına ateşkes denilen dönem bu! Şimdi de kalıcı hale getirmezsek karşılaşacağımız tablo en azından bu olur. Hamas’ı resmen muhatap almak gerçekçi olmayabilir ama resmin içinde tutmadan da çözüm mümkün değil. Ateşkesi Gazze’de kim uygulayacak, kim uyacak? Hamas’la temas olmadan yardımlar nasıl ulaştırılacak? Orayı yine Hamas kontrol ediyor. Hamas’ın işbirliği olmadan yeniden imar nasıl yapılacak? Kendi raporları da böyle diyor. Gerçekçi olmak gerekiyor,” dedi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

27 Ocak 2009

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008