gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yahudi kuruluşlarının batması veya birleşmesi gündemde

Geçtiğimiz hafta Yahudi eğitim konferansının finansal sebeplerden dolayı iptal edilmesi bazı Yahudi kuruluşlarının küçülmesinin, kapanmasının veya kurumlar arası evliliklerin işareti olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana ekonominin kötüye gitmesi ve bağışların azalmasından dolayı bazı Yahudi kuruluşları kendilerini daha büyük kurumların ellerine bıraktı. Son aylarda Yahudi kurumları hep beraber nasıl çalışabiliriz sorusuna cevap bulmaya çalıştılar. Böylelikle masraflarını kısmış olacaklar.

Eğitim seminerini düzenleyen kurum kendi programını iptal ederek bir başka kurumla ortak bir seminer düzenlemeye karar verdi. Bu karar birçok Yahudi kuruluşu için artık gerçekle yüzleşme anlamına geliyor.

Yahudi kuruluşları son 20 yılda çok büyük değişiklikler yaşadı. 20 yıl önce Yahudi kuruluşları cemaat tarafından yönetilirken, şu anda bu kuruluşlar cemaatten bağımsız ile kendi seslerini duyurup bağış severler tarafından desteklenmekteler.

Brandeis Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Profesör Jonathan Sarna, bağımsız olan bu kuruluşlar birçok yenilik ve sektörde büyüme getirirken aynı zamanda kuruluş amaçları örtüşmemeye başladığını belirtti. Sarna bu çarpık düzenin tekrar yapılanması gerektiğini söyledi. Sarna zor zamanlarda birlik olunması gerektiğini, her ne kadar kapatılacak olan kuruluşlar için üzgün olunacaksa da bu yapılanmanın doğru yapılması halinde daha az ancak daha öz kurumların olacağının altını çizdi.

Baltimore İbrani Üniversitesi artık Towson Devlet Üniversitesi’nin bir parçası olacağını duyurdu. Bunun yanı sıra Philedelphia Yahudi Arşiv Merkezi de kapılarını bu yıl kapatacağını ve tüm içeriğinin Temple Üniversitesi’nin bir parçası olacağını açıkladı.

Yahudi Kadın Örgütü Hadassah ise geçtiğimiz hafta çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkaracağını açıkladı. Geçtiğimiz hafta ABD çapında 80 kişi işten çıkarıldı. Kurumdan gelen açıklamada işten çıkarmaların her seviyede olacağı belirtildi. Kuruluş, yüzde 20’ye varan gelirini Bernard Madoff’a kaptırmıştı. Hadassah Eylül ayından bu yana bir danışmanlık şirketi ile çalışarak yeniden yapılanmaya çalışmakta. Yapılanma süreci sırasında 18 ay süre içerisinde çalışanların bir kısmının işten çıkarılmasını öngörmekteydi. Ancak Madoff skandalının patlak vermesi ile birlikte bu süre 30 güne indirildi. Çalışanların işlerine son verilirken iki aylık maaş ve çalıştıkları her yıl için iki haftalık ücret ilavesi yapıldı.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzi Darsa Boston Güncesi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008