gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hamas: Abbas artık FÖY Başkanı değil
Resmi görev süresi sona eren Abbas, anayasanın hükümlerini öne sürerek bir sene daha koltuğunda oturacağını bildirirken Hamas buna karşı çıktı

Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Başkanlığı’nı sürdüren 2005 Ocağında dört senelik süre için seçilmiş olan Mahmud Abbas’ın başkanlık süresi geçtiğimiz hafta sona erdi. Fakat Abbas’ın yardımcıları ve FÖY Başbakanı Salaam Fayad, FÖY anayasasındaki hükümlere göre Filistin Yönetimi’nde başkanlık ve meclis seçimlerinin aynı anda yapılması gerektiğini, gelecek meclis seçimlerinin 2010’da yapılacağından dolayı Abbas’ın bir sene daha Başkan kalmaya hakkı olduğunu belirttiler. Öte yandan Hamas taraftarı ve diğer bazı Filistinli hukukçular,  Abbas’ın görev süresinin sona ermesinden sonra göreve devam etmesine karşı çıktılar.  Hamas’ın Gazze Sözcüsü Muşir al-Masri, Abbas’ın görevi bırakmaması durumunda güvenilirliğini kaybedeceğini ve halk adına konuşma hakkını kaybedeceğini, Abbas’ın İsrail ve Amerika öyle istediği için görevde kaldığını belirtti.

Diğer Hamas yetkilileri de Abbas’ın görevine devam etmesi halinde başkanlığını tanımayacaklarını açıkladılar, fakat Gazze Şeridi’nde yaşanan savaş nedeni ile derhal görevinden ayrılmasını talep etmeyeceklerini eklediler.

Konuyla ilgili yorum yapan bazı FÖY yetkilileri ise yaşanan savaş nedeni ile Abbas’ın başkanlığının tartışılmasının yanlış olduğunu, Hamas ve El-Fetih ulusal bir birlik oluşturmaya konsantre olması gerektiğini ifade ettiler.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008