gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Türk Musevi Cemaati açıklama yaptı
Türk Musevi Cemaati son haftalarda Ortadoğu'da gelişen olaylar nedeniyle kamuoyuna bir duyuru yaptı.
  • Başta Türk Devlet adamları olmak üzere, tüm liderlerin çaba göstermesiyle, Ortadoğu'da barışın bir an önce tesis edilmesi insanlığın yararınadır.
  • Biz Türk Musevileri, asırlardır yaşamakta olduğumuz bu toprakların asli birer unsuruyuz.
  • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan antisemitizme karşı duyarlılığını Salı günkü Meclis Grup Toplantısı'nda dile getirdi.

Son haftalarda Ortadoğu Bölgesi'nde vukuu bulan çatışmalar süresince bir kısım ulusal basında ve meydanlarda yapılan gösterilerdeki İsrail aleyhtarı söylemler ne yazık ki kısa sürede Yahudi karşıtlığına dönüşmüştür.

Bölgemizdeki hiçbir devletin politikasına yön verme gücünde olmayan biz Türk Yahudileri, sürmekte olan çatışmalardan, bazı gazetelerde yer alan yorumların aksine, tabiidir ki derin üzüntü duymaktayız. Geçtiğimiz Cumartesi günü Türkiye'deki tüm sinagoglarda, Ortadoğu'da barışın sağlanması için; ayrıca tüm ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen özel bir dua okunmuş ve  bu konu tarafımızdan kamuoyuna duyurulmuştur.

Sürmekte olan çatışmaların sona ermesi, liderlerin sağduyuyla hareket etmeleri ve başta Türk devlet adamlarımız olmak üzere tüm liderlerin devreye girmeleriyle adil ve kalıcı bir barışın bir an önce tesis edilmesi dileklerimizi ısrarla yineliyoruz. Bu itibarla, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Başbakanımızın bölgede barışın sağlanması için aktif bir rol üstlenmelerini desteklemekteyiz.

Asırlardan beri yaşamakta olduğumuz bu topraklarda, tüm vatandaşlık yükümlülüklerini her Türk gibi yerine getiren, Türkçe konuşan ve düşünen, Türk kültürüyle yoğrulan bizler, kendimizi bu toprakların asli birer unsuru olarak görmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ayrılmaz bir parçası olan biz Türk Yahudileri son dönemde bazı yayın organlarının dinimizi aşağılayan, hakaret eden ve bizleri hedef gösteren söylemlerine maruz kalmış olmaktan dolayı derin üzüntü duymaktayız.

Ülkemiz yöneticilerinin, aydınlarının ve sağduyulu halkımızın, ülkemiz ve cemaatimiz hakkındaki endişelerimize ve seslenişimize kulak verdiklerini biliyoruz. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Salı günü antisemitizme karşı yapmış olduğu konuşma bunun açık bir örneğidir.  Bu duyarlılığın tüm toplumumuzca paylaşılması ve bu konuda kalıcı adımlar atılması en önemli dileklerimizdir.

Türk Musevi Cemaati


-
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008