gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Meretz’in ilk savaş karşıtı eylemi
Meretz’in ilk savaş karşıtı eylemi
Cumartesi gecesi Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı önünde düzenlenen ‘Barış Şimdi’ eylemine Meretz milletvekilleri de katıldı

Barış Şimdi (Peace Now), iki hafta önce başlamış olan Gazze Operasyonu için ilk eylemini Cumartesi gecesi Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı’nın önünde gerçekleştirdi. Eylem, önceleri online bir kampanyayla ateşkes çağrısı yapan organizasyonun duruşunda bir yön değişikliğine işaret etti.

Başladığında operasyona anlayış gösteren Barış Şimdi, savaşın altıncı gününde ateşkes çağrısı yapmaya başlamıştı. “Ateşkes çağrıları ordu karşıtı değil” diyen Barış Şimdi Genel Sekreteri Yariv Oppenheimer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürmemesi gereken bir operasyonda askerlerin yaşamlarını yitirmelerini istemiyoruz. Sol, çatışmaların en başında bölünmüştü. Ancak Gazze’de yıllarca kalmak ya da şimdi çekilmek arasında seçim yapmak gerektiğinde, neyi desteklediğimiz açık.”

Yürüyüşe katılan 600 kadar kişinin arasında, operasyon başladığından beri eylem yapan çok sayıda anti-Siyonist Hadash eylemcisi de bulunuyordu. Hadash eylemcileri, eylemlerinin bir parçası olan Filistin bayraklarını bu eyleme getirmemeleri yönündeki ricayı kabul etti. Hadash milletvekili Dov Khenin ve Arap milletvekilleri daha önce de birçok eyleme katılırken, cumartesi günkü yürüyüş Meretz milletvekillerinin katıldığı ilk eylem oldu.

Meretz lideri Haim Oron, eylemde şunları söyledi: “Hamas’ın ateşkesi bozması üzerine operasyonun başlatılmasını desteklediysek de, şimdi ‘yeter’ diyoruz. Hemen ateşkes ilan edilmeli. Arap Birliği’nin şemsiyesi altında bir barış anlaşmasına varabilmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Yalnızca bizlerle Filistinliler arasında varılacak bir anlaşma terörü durdurabilir.”

Meretz, güvenlik kurulunun operasyona devam etmek üzere Cuma günü aldığı kararı eleştiren bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Gazze Şeridi’nde kalmanın İsrail’in çıkarlarına karşı olduğu, her iki taraf için de kayıplara ve uluslararası desteğin azalmasına sebep olacağı vurgulandı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008