gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Mübarek: İran, Arap dünyasını yok etmek istiyor
Mübarek: İran, Arap dünyasını yok etmek istiyor
Mısır Devlet Başkanı Mübarek, İran tehlikesini vurgulayarak, “Farslılar Arap ülkelerini yok etmeye çalışıyorlar” dedi

Geçtiğimiz perşembe günü Kuveyt’te yayınlanan Al-Jarida gazetesindeki bir habere göre Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek iktidardaki partinin üyeleriyle Kahire’de yaptığı bir görüşmede İran’la ilgili yorumda bulundu.

Mübarek İslami Cumhuriyeti Müslüman komşularını sınıflandırmakla suçlayarak, “Farslıların Arap ülkelerini yok etmeye çalıştıklarını” söyledi. Mübarek açıklamalarını yapmadan önce, iki ülke arasında yükselen tansiyonun ardından İran’ın başkentini ziyarete giden Mısırlı elçiyi erken çağırdı.

Kahire ile Tahran arasındaki gerginlik İran’ın Mısır liderinin istifa etmesi yönünde çağrıda bulunmasıyla başladı. İranlı haber servisi FARS son dönemde Tahran’da öğrenciler tarafından yapılan eylemlerde “İsrail ve Amerika’ya Ölüm” sloganları attığını ve İsrail bayrağını yaktıklarını bildirdi.

Çarşamba günü Mısır bakanlığı bazı İran gazetelerini eleştirerek, Mısır’ın politikasını ve liderliğini hor gördüğünü ifade eden bir bildirge yayınladı. Tahran medyası geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir haberde Kahire’nin Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yapılan yardımı engellediğini ifade etmişti.

Mısır’ın yanı sıra Güney Amerika’da en fazla Yahudi nüfusa sahip ülke olan Arjantin de İran’la ticari anlaşmalarını askıya alma kararı aldı. Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, İran ile aralarında bir milyar dolarlık bir anlaşma olduğunu; fakat 1994 yılında başkent Buenos Aires'teki bir Yahudi kültür merkezine düzenlenen saldırıdan İran’ın sorumlu olduğunu belirterek, anlaşmanın durdurulacağını belirtti.

Yedi katlı binanın çöktüğü ve 85 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından beş İranlı diplomat Arjantin yönetimi tarafından sınır dışı edilmişti. Aynı şekilde 1992 yılında yine Buenos Aires’de İsrail Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırılarda da 29 kişi hayatını kaybetmişti. İran destekli Hizbullah ise Arjantin’in iddialarını redderek, her iki saldırıyı da üstlenmemişti. Günümüzde ise saldırıların kimin tarafından düzenlendiği kanıtlanamadı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008