gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
2009 seçimleri: Likud önde gidiyor
2009 seçimleri: Likud önde gidiyor

Son kamuoyu araştırmaları Likud’un altı Knesset üyesi ile Kadima’ya kapatılması zor bir fark attığını gösteriyor. Daha önceki seçimlere oranla Likud’un liderliğini yaptığı sağ bloğun yükseldiğini görüyoruz. Arap Knesset üyelerini de sayınca sağın merkez sola kati bir üstünlüğü ortaya çıkıyor. Arap üyeler yöneten koalisyona katılmayacak olsalar da, Knesset’te ‘koruyucu blok’ rolünü üstlenecekler.

Bu rakamlar Tel Aviv Üniversitesi gözetiminde yapılan ve İsrail nüfusunu temsil eden bir gruba uygulanan Haaretz arastırmasından alınmıştır. Önemli olan soru, Likud’un yükselişi Netanyahu tarafından takdim edilen yeni yüzlerin toplumu geçici olarak etkilemesi mi, yoksa yeni bir dönemin başlangıcı mıdır? Bu sorunun cevabını bize zaman verecek.

Sadece üç hafta önce çoğu kamuoyu araştırması Likud ve Kadima arasında çok ince bir çizgi olduğunu ortaya koyuyordu. Şu anda Likud yarışta öne geçmiş durumda ve 2003 seçimlerindeki, Ariel  Şaron’un sonuçlarına hızla yaklaşıyor.

Hatta Netanyahu’nun başarısı daha da büyük diyebiliriz. Netanyahu Şaron’a kıyasla daha az popüler, bugünün Likud’u 2005 sonrası ikiye ayrılmış Likud, Şaron’un Likud’u ise 2003’te ayrılmamış halde idi ve o günlerde Kadima sadece ufak bir ışıltı idi.

Kamuoyu araştırması, aynı zamanda Likud’a katılan emekli General Moşe Ya’alon’un Savunma Bakanlığına uygunluğu için nabız yokladı. İşçi Partisi Ehud Barak ve Kadima Şaul Mofaz’ın ardından Ya’alon üçüncü sıradaydı. Tüm gözlerin Likud’un üzerinde olduğu böyle bir haftada Ya’alon’un daha ön sıralarda olması beklenirdi şeklinde yorumlar da yapıldı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008