gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Gazze’ye kamyonlarla nakit transferi
Gazze’ye kamyonlarla nakit transferi

İsrail,  itirazlara ve eleştirilere rağmen Gazze Şeridi’ne para transferine izin verdi. Kararı eleştirenler bu hareket ile terörün finanse edileceğini söylerken Filistinliler ise bu paranın sorunları çözmeye yetmeyeceğini söyledi.

İsrail Hükümeti, geçtiğimiz hafta Batı Şeria’daki Filistin bankalarından gelen 100 milyon İsrail Şekelinin bir zırhlı kamyon ile Gazze şeridine geçmesine izin verdi.

Bu transfer, ekim ayından beri Gazze Şeridi’ne girmesine izin verilen ilk nakit para sevkiyatı oldu. İsrail bundan önce ateşkes anlaşmasına rağmen Gazze’deki militanların yaptığı roket ve havan topu saldırıları nedeni ile Gazze Şeridi’ne nakit akışını durdurmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın aldığı karar ile verilen transfer izni İsrail Hükümeti’nin bu kararı İsrail’deki bazı milletvekilleri tarafından şiddetle eleştirildi. 

Örneğin İsrail Ordu Radyosu’na demeç veren Kadima Milletvekili ve İsrail Parlamentosu (Knesset) Dış İlişkiler ve Güvenlik Komitesi Başkanı Tzahi Hanegbi, roket saldırılarına aldırmayarak ve Gilad Şalit hala teröristlerin elinde olmasına rağmen Gazze Şeridi’ndeki Hamas rejiminin finanse edilmemesi gerektiğini söyledi.

Hanegbi, Barak’ın kararı tek başına aldığını ve bu kararın güvenlik mantığı ile bağdaşmadığını, kararın aptalca olduğu ve geri alınması gerektiğini ifade etti.

Şas Partisi Başkanı Eli Yishai kararın terörü ödüllendirmek anlamına geldiğini söyledi. Yishai Ulusal Güvenlik Konseyi’nin bir araya gelerek Gazze Şeridi etrafında zarar gören Sderot ve Aşkelon gibi yerleşimler yerine Kassam roketleri atan Gazze Şeridi’ne el uzattığını söyledi.

Filistin Mali Otoritesi Başkanı Cihad El - Vezir ise bu gelen paranın yardımcı olacağını fakat Gazze Şeridi’nin sürekli ve düzenli para akışına ihtiyacı olduğunu, bu hareketin problemi çözmediğini söyledi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008