gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Gazze’de ateşkes bu hafta bitebilir
Gazze’de ateşkes bu hafta bitebilir
Hamas Gazze’de altı aydır devam eden ateşkesin yenilenmeyebileceğini söylüyor. İsrail hazırlıklarını yapıyor

İsrail’in Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, ülkesinin Gazze Bölgesi’nden yapılan her roket saldırısına cevap verme hakkını sahip olduğunu belirtirken, bu şartlar altında hâlihazırda geçerli olan ateşkes anlaşmasının anlamsız olduğunu belirtti.

Hükümetinin İsrail halkının güvenliğini korumak zorunda olduğunu belirten Livni, Gazze’nin Hamas kontrolünde kalmasına izin veremeyeceklerini söyledi.

Hamas Yönetimi geçtiğimiz hafta Şam’da bir basın toplantısı düzenleyerek İsrail ile altı aydır devam eden ateşkesi yenilemeyeceklerini açıklamıştı. Anlaşmanın süresi Cuma günü sona eriyor.

Açıklama Hamas’ın sürgündeki lideri Kaled Meşal’den geldi. Öte yandan Hamas’ın Gazze’de bulunan yöneticileri daha ılımlı açıklamalarda bulunarak, ateşkesin sürdürülme olasılığının bulunduğuna işaret ediyor.

İsrail tarafı ise Hamas’ın ateşkese uyması koşuluyla anlaşmanın yenileneceğini, ancak Negev Bölgesi’nden ülkelerine yönelik roket saldırılarının devam etmesi durumunda bunun mümkün olmayacağını açıklayarak karşı atağa kalktı.

Bu arada İsrail güvenlik güçleri ateşkesin sonuna yaklaşılmasıyla alarma geçerek, İsrail-Gazze sınırında önlemlerini arttırdı.

Üst düzey askeri yetkililer daha önceki ateşkesin mimarı Mısır’a giderek yetkililerle olası gelecek senaryoları üzerinde tartıştı. Yapılan açıklamaya göre İsrail tarafı Mısır tarafına, bu şartlar altında ateşkese devam etmenin mümkün olmayacağını açık bir dille ifade etti.

İsrail güvenlik güçleri önümüzdeki dönemde Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını arttıracağını tahmin ediyor. Hamas bu şekilde İsrail’i şartları daha kötüleştirilmiş bir ateşkese razı etmeyi arzu ediyor.

Kurban Bayramı boyunda Gazze’den İsrail’e hiçbir saldırı gerçekleşmezken bayramın bittiği Cuma günü roket saldırılarının yeniden başlaması dikkatleri çekti.

İsrail, 230 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in daha önceden söz verdiği ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a jest niteliğini taşıyan Filistinli mahkûmların serbest bırakılması, hükümetin ve yüksek mahkemenin onayının ardından pazartesi günü gerçekleşti. On dokuzu Gazze’den olmak üzere toplam 230 mahkûm serbest bırakıldı. Tutuklular serbest bırakılmadan önce sağlık kontrolünden geçirildi ve bir daha terör faaliyetlerine bulaşmayacakları yönünde taahhütnameler imzalatıldı.

Filistinli tutuklular, Ramallah’ta, Mahmud Abbas tarafından, tek tek elleri sıkılarak karşılandı. Abbas, "Cezaevindeki tüm Filistinli tutuklular serbest bırakılmadan sevincimiz tam olmayacak" dedi. Gazzeli on dokuz Filistinlinin serbest kalmasına da değinen Abbas, "Dilerim evlerine ve ailelerine salim dönerler; bir cezaevinden çıkıp bir başka cezaevine girmezler" diyerek, Hamas'a gönderme yaptı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008