gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Liberte Pour Santos*

Futbolun en keyifli seyir yeri stadlar, tribünlerdir. Tribünler ayrı bir kültürü, felsefesi olan ve çoğu insan için hayatlarında eksik kalan bir parçayı tamamlayan, bir nefes alma mekanı olarak kabul edilir.

Kimi insan için tuttuğu takım; bağıramadığı patronu, aşık olduğu mahallenin kızı, trafik kazasında kaybettiği kardeşi veya sevemediği karısı oluyor o günkü skor ve koşullara göre...

Bu düşünce ile her 15 gün de bir aynı amaç, aynı zevkleri paylaşan insanların bir araya geldikleri, kimisi pis kokan, kimisi de lüks ısıtıcılı tribünler hayatlarını paylaştıkları yerler oluyor.

Sizlere bahsedeceğim hikaye hafta sonlarında aynı tutkuyla farklı renklere, farklı ülkelerde gönül vermiş tribünlerin, birbirleri için gösterdikleri destek ve isyan. Gözünüzden kaçmış olabilir tekrar hatırlatmakta fayda var; geçtiğimiz günlerde oynanan Kadıköy’deki Fenerbahçe-Porto maçından önce bir taraftar grubu ellerindeki İspanyolca “Liperte Pour Santos” pankartı açtı, fakat aniden polis tarafından göz altına alınarak karakola götürüldü. İşte zaten isyan ettikleri nokta tam da buydu.

Hikayenin başlıca kahramanı Santos; Marsilya tribünlerinin önde gelen simalarından. Atletico Madrid-Marsilya arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçında, Marsilya tribünlerinde açılan pankartları polisin almaya çalışmasına karşı çıkan taraftarlar, polis ile bir gerilim yaşıyorlar. Polisin müdahalesiyle karşı karşıya kalan taraftarların birçoğu yaralanıyor.

 Tribün lideri Santos ise, bir polisi yaralamaktan dolayı 8 Ekimden beri gözaltına alınıyor.

Yapılan inceleme sonunda, Santos olayların sorumlusu olarak gösteriliyor.Konu ile ilgili detaylı videoları http://www.supporters-de-marseille.com/_Santos-Mirasierra_.html internetten sitesinden seyredebilirsiniz ya da Youtube’dan da bulabilirsiniz. Santos, çıkan olaylar yüzünden 8 yıl hapis istemiyle -halen tutukluluk hali devam ederken-, İspanya’da yargılanmaya devam ediyor.

Santos Mirasierra için Marsilya taraftarı, futbolcusu ve diğer tüm tribünler müthiş bir birliktelik gösterdi. Santos'u Marsilya takımının resmi avukatı savunuyor, Marsilyalı futbolcular maç öncesi ısınmalarına üzerlerinde “Liberta Pour Santos” yani “Santos'a Özgürlük” yazan tişörtlerle çıktılar. Rennes, Nice, Tenerife, Deportivo, Standart Liege, Sevilla tribünleri de Fransızca ve İspanyolca Santos'a özgürlük pankartları asarak desteklerini veriyorlar.

“Santos’a Özgürlük” için Türkiye’de destek amacıyla toplanan bir Türk tribün grubu, bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından “Santos’a özgürlük” anlamına gelen “Liberté Pour Santos” tişörtleri giyen gruptan sekiz kişi, meşale yaktıkları gerekçesiyle gözaltına alınması ise bir başka düşündürücü konu olarak akıllara takılıyor.

Aynı sosyal ortamda ortak beğenileri olan bu insanların, dünyanın dört bir yanından ortak bir amaç uğruna, düzene karşı isyankar bir tavır sergilemeleri ve bu duruşları için onları tebrik etmek gerekir. Santos hakkındaki iddialara gelince, videoları ben de seyrettim sadece bu olaylar için değerlendirildiğinde sekiz yıl hapis istemi oldukça ağır…

Bence de o yüzden; “Liberte Pour Santos”.

* Santos’a özgürlük

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rudi DİRİMAN
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008