gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Terör bu kez Mumbai’yi vurdu
Terör bu kez Mumbai’yi vurdu
Geçtiğimiz hafta Hindistan’ın Mumbai kentinde düzenlenen ve turistlerin rağbet ettiği mekanları hedef alan eşgüdümlü terör saldırıları 195 kişinin ölümüne 295 kişinin de yaralanmasına sebep oldu. Altmış saat süren çatışmalarda hedef alınan mekanlardan biri olan Nariman House Habad Evi’nde rehin alınan Yahudiler teröristler tarafından öldürüldü

Otomatik silahlar taşıyan İslamcı teröristler 26 Kasım Çarşamba akşamı Mumbai’de on mekana birden saldırı düzenledi. İki lüks otel, iki hastane, bir tren garı, bir kafe ve bir Yahudi kültür merkezi de hedef alındı. Üç gün süren katliam ve kuşatmanın ardından Hint komandoların düzenledikleri operasyon sonucunda on teröristin dokuzu öldürüldü, biri canlı olarak ele geçirildi. Canlı ele geçen tek terörist, verdiği ifadede, "Hindistan’a 11 Eylül’ü yaşatmak istedik" dedi.

Hindistan komando güçleri tarafından Habad Evi’ne başlatılan operasyon on iki saatten fazla sürdü. Hindistan’ın, İsrail’in operasyona destek olma teklifini kabul etmediği belirtildi. Terör saldırısına hedef olan Nariman House Habad Evi’nde rehin alınan Rivka ve Gavriel Holtzberg çifti ve konukları teröristler tarafından öldürüldü. Rehinelerin akıbeti henüz tam olarak bilinmez iken, evde bakıcı ve aşçılık görevinde bulunan Sandra Samuel mucizevî bir şekilde çiftin iki yaşındaki oğulları Moşe’yi dışarı çıkarmayı başardı.

Trident Oberoi Oteli’ndeki 143 rehinenin kurtarılmasından sonra tarihi Tac Mahal Oteli’ne düzenlenen operasyonla terör saldırısı son buldu. Üç gün süren kuşatmanın ardından harabeye dönen dev otellerde başka cesetler de bulunabileceği tahmin ediliyor.

Hindistan’daki dost evi artık yok…

Şila Kalvo, Hindistan seyahatlerinde Mumbai kentindeki Nariman House Habad Evi’nde, Rivka ve Gavriel Holtzberg’in sıcak aile ortamının ve Şabat sofrasının konuğu olmuştu. Geçtiğimiz hafta Habad Evi, birçok kişinin ölümüne neden olan Mumbai’deki terör saldırılarının hedeflerinden biri oldu. Teröristlerce rehin alınan Rivka ve Gavriel  Holtzberg evdeki konukları ile birlikte yaşamlarını yitirdiler. Şila Kalvo’nun, Holtzbergler ve Habad Evi hakkındaki izlenim ve duygularını kaleme aldığı yazısını aktarıyoruz.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008