gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Amerikalı Yahudi ve Müslümanlar el ele: Yabancı düşmanlığına karşı eşsiz hareket
Amerikalı Yahudi ve Müslümanlar el ele: Yabancı düşmanlığına karşı eşsiz hareket

Amerika ve Kanada’da düzinelerce sinagog ve camii Cuma gününden itibaren anti-semitizm ve anti-müslüman fobiye karşı, daha önce hiç görülmemiş üç günlük bir halka ilişkiler kampanyası başlattı.

“İkizleşme” kod adı verilen girişim, Boston, Atlanta, Chicago, Dallas, Denver, Detroit, Los Angeles, Minneapolis, New York, Palm Beach, St. Louis ve Washington DC olmak üzere Kuzey Amerika’nın en büyük şehirlerinde haham ve imamları işbirliğine çağırıyor.

Organizatörler, tahmini 100,000 Yahudi ve Müslüman’ı kapsayacak olan kampanyanın, Müslüman cemaat mensuplarına camilerde konuşacak hahamları ve Yahudi ibadetçilere sinagoglarda hitap edecek imamları ön plana çıkardığını söylüyor. Ayrıca, anti-semitizm ve anti-İslami nefretle savaşmanın yollarını incelemek üzere sempozyum ve çalışma grupları oluşturulacak. Olay, New York’ta Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın katıldığı inançlar arası konferanstan iki hafta sonra gerçekleşiyor. Konferans sırasında hükümdarlar dini liderleri tolerans ve ılımlılığı daha fazla teşvik etmeye çağırmıştı.

Organizasyon, Etik Anlayış Vakfı’ndan Haham Marc Schneier’ın kafasından çıkan parlak bir düşünce. Etik Anlayış Vakfı, Amerika’da Yahudi ve Müslüman cemaatler arasındaki bağları kuvvetlendirmeye adanmış bir kuruluş. Schneier, Haaretz’e gazetesine yaptığı açıklamada, radikal İslam ve aşırıcılık ile İslam’ın içinde savaşılması ve İslam içindeki ılımlı öğelerin güçlendirilmesi gerektiğinin bilinciyle bu hareketin başlatıldığını söyledi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008