gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Beyaz Saray'da son yemek
Beyaz Saray'da son yemek
Görev sürelerinin sonuna yaklaşan ABD Başkanı Bush ile İsrail Başbakanı Olmert, Washington’da son kez bir araya geldiler. İkilinin, gündemini yine Ortadoğu’daki barış süreci oluşturdu

Görev süreleri sona ermek üzere olan ABD Başkanı George W. Bush ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert pazartesi akşamı Beyaz Saray’da son defa buluşarak birbirlerine veda ettiler. 

20 Ocak’ta ikinci başkanlık dönemi sona erecek Bush ile 10 Şubat’ta istifa etmeyi planlayan Olmert önce Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te bir görüşme yaptılar, ardından iki liderin aileleri ile birlikte basına kapalı bir akşam yemeği yediler.

İki liderin de vedalaşma ziyareti olarak nitelendirilebilecek görüşmede Bush ve Olmert, Ortadoğu Barış Süreci’ne olan inançlarını bir kez daha dile getirdiler. Oval Ofis’te yapılan görüşme öncesinde gazetecilere demeç veren liderler birlikte birçok badire atlattıklarını belirttiler.

Ehud Olmert, Bush’un çabaları ile Ortadoğu’nun bir barış anlaşması yolunda ilerlediğini bu yüzde bölge tarihinin Bush’u minnet ile anacağını söyledi. Olmert Bush’un liderliğinin İsrail’de takdir edildiğini ve bölge insanlarının güvenliği için yaptığı katkıların tarih kitaplarına geçeceğini belirtti. Koltuğunu Barack Obama’ya bırakmaya hazırlanan George Bush, ‘iki devlet’ vizyonunun halen uygulanabilir bir vizyon olduğunu dile getirdi. Bush; “Tüm kalbimle inanıyorum ki bir ‘Filistin Devleti’nin kurulması İsrail’in menfaatine olacaktır. İsrail’in sınır komşusu olan bir demokrasi barış sürecine çok katkı sağlayabilir,” dedi. Bush, ayrıca bu vizyonun halen canlı tutulabilmesinin İsrail Başbakanı Olmert sayesinde olduğunu da sözlerine ekledi.

İki lider, her ne kadar onların görev sürelerinde gerçekleşemeyecek de olsa, Ortadoğu’ya barış geleceğine dair duydukları inancı da ifade ettiler.

Bush, İsrail Başbakanı Olmert’e dostluğu için teşekkür ederken, Olmert de Bush’u her zaman İsrail’e yardım eden ve dostu olan bir başkan olarak hatırlayacaklarını vurguladı.

Olmert, Washington ziyaretinde Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile ayrı bir görüşme, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ABD Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile de bir kahvaltı toplantısı yaptı. Bu görüşmeler sırasında da Olmert, ateşkes koşullarını yerine getirmemesine rağmen, Hamas ile diyaloga geçme çalışmalarından söz etti.

Hem Olmert hem Bush görev sürelerinin sonuna geldiği için yaptıkları görüşme medyadan fazla ilgi çekmedi. Olmert’in gezisi sırasında kendisine eşlik eden İsrailli gazetecilerin azlığı dikkat çekti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008