gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Türkiye-İsrail-Hindistan enerji ortaklığı
Türkiye-İsrail-Hindistan enerji ortaklığı
Başbakan Erdoğan'ın Hindistan gezisi sırasında yaptığı görüşmelerde enerji yatırımları ön plana çıktı. Önümüzdeki aylarda, Türkiye-İsrail-Hindistan arasında petrol boru hattı kurulması için görüşmelere başlanması kararlaştırıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan programı kapsamında Bangalore'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk boğazlarından en fazla 130 bin tonluk gemilerin geçebildiğine işaret ederek, Ceyhan Limanı'na 400 bin tonluk gemilerin yaklaşabildiğini, bunun da Hindistan için büyük bir avantaj sağladığını söyledi. Türk boğazlarından geçen bir geminin Kızıldeniz'e 39 günde ulaştığını belirten Güler, Ceyhan'dan Hindistan'a petrolün on altı günde taşındığını vurguladı.

Güler, bunun da taşıma fiyatında Hindistan'a büyük avantajlar sağlayacağını belirterek, "Ceyhan-Kızıldeniz Petrol Boru Hattı için Türkiye, İsrail ve Hindistan enerji bakanları bir ay içerisinde bir araya geleceğiz" dedi.

Enerji Bakanı Güler, boru hattı yapılmadan önce petrolün Ceyhan'dan Hindistan'a petrol taşıyabileceklerini, boru hattının yapılmasıyla birlikte Hazar, Kerkük-Yumurtalık ve Orta Asya'dan gelen üç ayrı petrolün de Ceyhan'da harmanlanabileceğini anlattı.

Güler, Hindistan petrol şirketiyle TPAO'nun Libya'da çalışmaları bulunduğunu anımsatarak, buna benzer ortak faaliyetlerin başka ülkelerde de yapılabileceğini söyledi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008