gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ulus Özel Musevi Okulları’nda iki özel konuk
Ulus Özel Musevi Okulları’nda iki özel konuk

Sosyal Hizmet Uzmanı / Suzi Sabaner

UÖMO Lise Rehberlik Servisi’nin konuğu Sosyal Hizmet Uzmanı Suzi Sabaner 19 Ekim Çarşamba günü lise öğrencileriyle buluştu. Albert Levi Amfisindeki söyleşide Sabaner, öğrencileri sosyal hizmet kavramı ve toplumumuzdaki sosyal hizmet kurumları hakkında bilgilendirdi.

Sosyal hizmet kavramının kişi ve ailelerinin kendi bünye ve sosyal şartlarından veya kontrolleri dışında oluşan maddi manevi, sosyal yoksunluklarının giderilmesine amaçlayan sistemli ve programlı hizmetler bütününü kapsadığını belirten Sabaner “Ülkemizdeki sosyal hizmetler ile başka ülkelerdeki sosyal hizmet uygulamalarını her zaman aynı kategori içinde değerlendirmek mümkün olmamaktadır Çünkü her toplumda olduğu gibi ülkemizde de yoksul olmadıkları halde, toplumdaki mevcut şartlara uyum sağlayamayan, ortalama yaşam standardına ulaşamayan kişiler bulunmaktadır. Yaşlanan bir cemaat yapımız var. Önümüzdeki yıllarda profesyonel anlamda hizmet veren Sosyal hizmet uzmanlarına büyük ihtiyaç duyulacak.” diyerek bu öngörüyle cemaatimizin bu alanda eğitim almak isteyen öğrencileri de destekleyeceğini belirtti.

Sabah Gazetesi Yazarı/Final Dershaneleri - Eğitim Danışmanı / Sait Gürsoy

Rehberlik Sevisinin Konuğu Sait Gürsoy UÖMO Lise öğrencilerine alan seçimi yaparken verecekleri kararın yaşamlarındaki önemini,  yeni ÖSS sistemindeki değişiklikleri ve sınav stresi ile başa çıkmanın yollarını anlattı. ÖSS’de başarılı olmanın yolu okuldan geçer diyerek öğrencilere seslenen Gürsoy “ÖSS için okulunuzdaki derslere önem verin. Geleceğiniz için İngilizcenin önemini unutmayın. Üniversite seçerken mutlaka okumak istediğiniz bölümle ilgili üniversiteleri araştırın. Üniversitenin size mesleğinizle ilgi dersler vermesi, yatay geçiş hakkı, çift ana dal seçeneği sunması, ERASMUS programı ile yurt dışına yönlendirmesi kendinize koyacağınız farklılıklar açısından çok önemli. Unutmayın hiçbir başarı tesadüf değildir. Seçimlerinizi yaparken, derslerinize çalışırken hayatı ciddiye alın ve kendinizi iyi yetiştiririn.” dedi. Konuşmasında ailelere meslek seçiminde kendi isteklerinin dışında çocuklarının ilgi ve kapasitelerini dikkate almaları gerektiğini, eğitimcilerin yaptıkları yönlendirmeler doğrultusunda çocuklarının eksiklerini tamamlamalarını öğütledi.

 

Karen Gerson Şarhon ve İrvin Mandel “Jornadas Sefaradis” seminerinde

San Millan De La Cogolla “Centro International de investigacion de la  lengua Espanola” merkezinde 10-14 Kasım tarihleri arasında bu yıl altıncısı düzenlenen “Jornadas Sefaradis” seminerinde “De buena tinta: 150 anos de prensa en ladino” konusu işlendi. En son teknolojilerin kullanılabildiği binada eğitici bir seminer programının yanı sıra Judeo-Espanyol dilinde basılmış eski gazeteler sergisi de bulunmakta idi.

İstanbul Sefarad Kültürü Merkezi müdürü Karen Gerson Şarhon ve çizer İrvin Mandel’in Mozotros Ailesi karikatür dizisinden 30 karikatürü Judeo-Espanyol’a çevirerek oluşturduğu karikatür sergisi ile katıldıkları seminerde Mandel Yahudi hayatı temasını içeren bir konuşma gerçekleştirdi.

Seminerin bir diğer amacı da master ve doktora öğrencilerinin Judeo-Espanyol dilinde yazılmış olan yazılarının analizini yapmaktı. Bu konuda Uzman Profesör Elena Romero, genel olarak Judeo-Espanyol basınına bir bakış attı. Montreal Üniversitesi’nden Rosa Asenjo  El Avenir gazetesi yazılarından; Ben-Zvi Enstitüsü’nden Dov Cohen 150 yıllık Ladino Basınından; Paloma Diaz-Mas Romanya’da basılan El Lucero gazetesinden; Dora Mancheva Bulgaristan’da basılan El Eco gazetesinden; Basel Üniversitesinden Beatrice Schmidt Viyana’da basılan El Correo de Viena gazetesinden; Aitor Garcia Moreno El Cugueton gazetesinden ve Rena Molho da Selanik’teki Ladino basınından bahsettiler. Ayrıca Gad Nassi Türkiye’deki Sefarad basınını anlatırken Moshe Shaul da İsrail’in kurulduğu ilk yıllarda sefarad basınının durumunu aktardı.

Ayrıca  Şalom Gazetesi, Judeo-Espanyol eki El Amaneser ve yılda iki kere çıkan Aki Yerushalayim’in editörleri Karen Gerson Şarhon ve Moshe Shaul; karşılaşılan sorunların paylaşıldığı bir yuvarlak masa toplantısına katıldılar. Şarhon sunduğu dinleti ile de büyük beğeni topladı.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008