gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Roma Belediye Başkanı Auschwitz’i ziyaret etti
Roma Belediye Başkanı Auschwitz’i ziyaret etti
Geçtiğimiz hafta 250 İtalyan öğrenciyle Auschwitz ölüm kampını ziyaret eden Roma’nın sağcı Belediye Başkanı Gianni Alemanno, Holokost’u hatırlamanın günümüzdeki ırkçılığı önleyebileceğini söyledi

Gianni Alemanno 1940’larda Roma’nın faşist lideri olan Benito Mussolini’den bu yana ilk sağcı belediye başkanı olarak biliniyor.

Mussolini döneminde şehrin Yahudi cemaati, Alman ve İtalyan faşistler tarafından işkence görmüş, toplama kamplarına gönderilmişti.

Bazı insan hakları kuruluşlarının, göçmenleri ve Roma’daki azınlıkları hedef alarak,  faşizmi körüklediğini iddia ettiği Silvio Berlusconi Hükümeti’nin bir parçası olan partinin genç lideri olan Alemanno, partisini faşizmden uzak tutarak ılımlı bir muhafazakâr parti yarattı.

Geçtiğimiz günlerde 250 İtalyan öğrenciyle Auschwitz ziyaretinden dönen Alemanno yaptığı açıklamada, Holokost’un “yalnızca geçmişe dair bir anı olmadığını, aynı zamanda gelecek için de kullanılabileceğini” belirtti.

Alemanno, Reuters’la yaptığı röportajında düşüncelerini,  “Hoşgörüsüzlük her zaman farklı biçimlerde yeniden su yüzüne çıkabilir; fakat tehlike sürekli var.  Öğrencilerimize kendi kimliklerini savunmayı ve geçmişleriyle gurur duymalarını, aynı zamanda farklı inanışlara sahip bireylerden nefret etmemeyi öğretmeliyiz.” şeklinde aktardı.

Yalnızca Yahudi oldukları için faşist yönetimin kurbanı olan işçilerin inşa ettiği eski bir bina olan Capitoline Hill’deki ofisinde konuşan Alemanno, “İnsan doğasının ulaştığı dipsiz cehennemi gördüm; fakat aynı zamanda kurtulanlardan da insanoğlunun nasıl kendini yenilediğini de gördüm.” dedi.

Roma’nın Yahudi cemaatiyle sıkı ilişkiler kuran belediye başkanı ayrıca, Roma’daki cemaatin dünyadaki en eski Yahudi diasporası olduğunu da ifade etti: “Roma Hristiyanlığa dönmeden önce Yahudilerin buraya yerleştiğini söyleyebiliriz.”

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008