gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
250 mahkûm ‘iyi niyet’ için bayramdan önce serbest bırakılacak
250  mahkûm ‘iyi niyet’ için bayramdan önce serbest bırakılacak
İsrail, Abbas’a ‘iyi niyet’ göstermek amacı ile 250 Filistinli mahkûmu serbest bırakacak. Mahkûmlar bir daha teröre karışmama anlaşması imzalayacak. Kudüs’te bir araya gelen Olmert ve Abbas Gazze’deki olayları da görüştü

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Başkanı Mahmud Abbas’a gelecek ay El-Fetih üyesi 250 Filistinli mahkûmun serbest bırakılacağı sözünü verdi. Serbest bırakılan tüm mahkûmlar bir daha terör olaylarına karışmayacaklarını beyan eden anlaşmaları imzalayacaklar. Kudüs’te bir araya gelen iki liderin toplantısının ardından yapılan açıklamada, İsrail’in iyi niyet hareketinin gelecek ay kutlanacak olan Kurban Bayramı şerefine olacağı belirtildi.

"250 mahkûm gelecek Müslüman bayramından önce serbest bırakılacak," diyen hükümet sözcü, hareketin, geçen yıl Hamas ayaklanmaları ardından İsrail ile barış görüşmelerini canlandıran Abbas’a ‘iyi niyet’ göstermek amacı ile yapıldığını belirtti.

İsrail sözcüsü serbest bırakılacak mahkûmların İslami hareket, Hamas veya İslami Cihad ile ilişkili olmayanlardan seçileceğini belirtti. Yapılacak jest, İsrail’in Abbas’ın güçlerini desteklemesi ve serbest bırakma yolunun barış görüşmelerinden geçtiği mesajının verilmesi amacını taşıyor. İsrailli yetkililer onaya sunulacak mahkûm listesini hazırlamaya başladılar.

 İsrail, en son 25 Ağustos’ta, barış görüşmelerinde arabulucu olmaya çalışan Condoleezza Rice’ın ziyareti esnasında 198 Filistinli mahkûmu serbest bırakmıştı. 

Yaklaşık 11,000 Filistinli halen İsrail hapishanelerinde tutuluyor. Filistin halkı için onların özgürlüğüne kavuşturulması oldukça duygusal bir konu. Halk tutsakları işgale direnişin sembolü olarak görüyor.

Filistinli barış müzakerecisi Saeb Erekat anlaşmayı "Başkan Abbas, Bay Olmert’ten Gazze bölgesinde tam bir ateşkes sağlanmasını ve Filistinli mahkûmların serbest bırakılmasını istemişti. Bay Olmert gelecek ayın başında 250 mahkûmun serbest bırakılmasını kabul etti" sözleri ile dile getirdi.

Öte yandan Mısır arabuluculuğu ile gerçekleştirilmiş ve beş aydır süregelen Hamas-İsrail ateşkesi son iki haftadır, militanların roket atışları ve İsrail’in bölgeye hava saldırıları ile kırılma noktasına geldi. İki lider görüşmeleri esnasında Gazze’de tırmanan şiddeti de görüştü. Abbas ve yetkilileri sakin kalmanın önemini vurguladı. Başbakan Olmert Hamas’ı ateşkesi ihlal etmek ile suçlar iken, durumun İsrail’in yanıt vermesi ihtiyacını doğurduğunu da belirtti. Olmert Gazze’de insani bir kriz bulunmadığına, İsrail’in en başından beri Gazze’de yokluk yaşanmaması için çabaladığına dikkat çekti.

İki bölümden oluşan görüşmenin ilk bölümünü her iki tarafın barış müzakere takımlarına, ikinci bölümü ise Olmert ve Abbas’ın 40 dakikalık baş başa görüşmesine ayrıldı. Baş başa yapılan görüşmede, Filistin güvenlik güçlerinin Hebron ve Cenin’deki görevlerine yer verildi. Abbas Olmert’e askeri güçlerinin başarılı operasyonları hakkında bilgi verirken, Olmert de İsrail’in Filistin güçlerinin Batı Şeria’dan terörü temizlemek için gösterdikleri çabayı takdir ettiğini belirtti. Başbakan, İsrail ve Filistin güçlerinin güvenlik konusundaki işbirliklerini de övdü.

İkili arasında görüşülen bir diğer konu Ocak ayında gerçekleştirilmesi planlanan Filistin Yönetimi seçimleri oldu. Filistinliler Likud Başkanı Benjamin Netanyahu’nun ekonomik barış planına itirazlarını dile getirerek, bu konuda işbirliğine gitmeyeceklerini belirttiler.

İkili arasındaki yoğunlaştırılmış görüşmelerin Olmert’in Washington ziyaretinden sonra devam etmesi bekleniyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008