gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hain saldırının 5. yıldönümünde...
Hain saldırının 5. yıldönümünde...
15 Kasım 2003 tarihinde Büyük Hendek Caddesi’nde bulunan Neve Şalom Sinagogu ve Şişli Nakiye Elgün Sokağı’da Beth İsrael Sinagogu’nun arka kapısı önünde eş zamanlı gerçekleşen terör saldırısında hayatlarını kaybeden altısı Yahudi 25 kişi aynı tarihte düzenlenen törenlerle anıldılar. 17 Kasım Pazartesi günü ise Neve Şalom Sinagogu’nda düzenlenen terör saldırısında yaşamlarını yitirenler dini bir törenle anıldı

15 Kasım Cumartesi sabahı Şişhane Meydanı’nda terör saldırısı sonrasında yapılan Barış  Anıtı önünde ve Şişli Nakiye Elgün Sokak’ta  törenler düzenledi. 

Barış anıtı önünde saldırı saati 09.25’te çelenkler konulmasıyla başlayan  törene  Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses, Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türk Musevi Cemaati Başkan Vekili Sami Herman ve vatandaşlar katıldı. Ölenler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla başlanan törende konuşan Kaymakam Şenses: “ 2003’deki bu çirkin olayın esas hedefi, Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüdür” dedi.

Şişli Nakiye Elgün Sokak’ta gerçekleşen törende ise, saldırıda hayatlarını kaybedenler için Şişli Müftüsü Recep Öztürk’ün  dua okumasının ardından  patlamanın olduğu sinagogun arka kapısına karanfiller bırakıldı.  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül yaptığı konuşmada, terörün insanlık alemi için bir felaket olduğuna dikkat çekti.  Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya  törenler için belediye başkanlarına ve mahalle sakinlerine teşekkür ederek: “ 5 sene evvelki o kötü günleri anarken, iyi günlere çok daha yakın olacağımıza inanıyorum” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008