gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Beyaz Saray’ın yeni Genel Sekreteri Rahm Emanuel
Beyaz Saray’ın yeni Genel Sekreteri Rahm Emanuel
ABD’ni yeni başkanı Barack Obama “Co-president” olarak anılan bu önemli göreve Temsilciler Meclisi üyesi Rahm Emanuel’i getirdi

Değişim vaadiyle başkan seçilen Demokrat Senatör Barack Obama Washington’un Rahm Emanuel’i, Beyaz Saray Genel Sekreteriliği’ne atadı. Obama’nın seçim başarasında önemli rol oynayan Chicago milletvekili Emanuel, uzun yıllardır Obama’nın yakın dostu ve çalışma arkadaşı olarak tanınıyor.

48 yaşındaki Emanuel’in yıldızı, eski başkan Bill Clinton’ın iktidara geldiği 1992’de parlamıştı. Clinton Yönetimi’nde de Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevini yürüten Emanuel, Yitzhak Rabin ile Yaser Arafat’ın el sıkıştığı barış antlaşması sürecinin baş mimarlarından.

Emanuel 2002 yılında İllinois’ten Temsilciler Meclisi’ne seçildi.  Demokrat Parti, 2006 Kasım’ında yapılan seçimlerinde büyük başarı yakalayıp 1994’den beri ilk kez Kongre’nin iki kanadında da çoğunluğu ele geçirince, ABD basını Emanuel’i "zaferin başmimarı" ilan etti. Geçen yılbaşında parti protokolünde dördüncü sırada yer alan Meclis Grup Başkanvekilliği’ne getirildi.

Emanuel seçim sürecinde Obama’nın rekor kırdığı bağış organizasyonunu yönetti. Bu göreve getirilmesi seçim kampanyasındaki başarısının doğal bir sonucu olarak görülen Emanuel, Obama’nın "Beyaz Saray’ın iki numarası olma" teklifini kabul etti. Sosyal konularda sıkı bir liberal olarak tanınan Emanuel ulusal sağlık sigortasının hayata geçirilmesi ve otomotiv sanayinin desteklenmesini savunuyor.

Beyaz Saray Genel Sekreteri, ABD Başkanı’nın sağ kolu gibi çalışıyor. Bu makam, başkanlık sistemiyle yönetilen ABD’nin “başbakanlığı” gibi işliyor. Genel Sekreter, bakanlardan ve hatta Başkan Yardımcısı’ndan daha önemli bir rol oynuyor. Bu makamda oturan kişi, Başkan’ı ne zaman isterse görebilen, randevusuz görüşme yapabilen ender isimlerden. Genel Sekreter, siyasi danışmanlığın yanısıra, Başkan’ın gündemini de şekillendiriyor. Sadece resmi işlerde değil, gündelik hayatında da onun sağ kolu oluyor.

Rahm Emanuel'in başdanışmanlığa getirilmesi İsrail'de bayram havası estirdi.

Maariv Gazetesi, "Beyaz Saray'daki adamımız" başlığını attı. Eski başkanlardan Bill Clinton'ın da danışmanlığını yapan 48 yaşındaki Illinois milletvekili Emanuel, gazetecilere yaptığı açıklamada ailesinin, başarısına tanık olmasından gurur duyduğunu dile getirdi.

İsrail’den ABD’ye göçen bir çocuk doktoru olan babası, gençliğinde Irgun militanıydı. Göbek adı "Israel" olan Emanuel, Birinci Körfez Savaşı sırasında "gönüllü" olarak İsrail Ordusu’nda hizmet vermişti. Emanuel Clinton yönetiminde 1993 Oslo Antlaşması’nın imza törenini organize eden isim olarak tanınıyor. Bu nedenle barış sürecine olumlu katkı yapacağı belirtiliyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008