gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Değişimin yeni adı: Barack Obama
Değişimin yeni adı: Barack Obama
Amerika Birleşik Devletleri’nin 4 Kasım’da gerçekleşen tarihi başkanlık seçimleri yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Rakibini, ezici denilebilecek bir farkla geride bırakan Demokrat Parti adayı Barack Obama, ABD’nin ilk siyahî başkanı olarak tarihe geçti

4 Kasım’daki seçimlerde başkanlık koltuğunun yanı sıra, Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki sandalyelerin de büyük çoğunluğunu ele geçiren Demokrat Parti, bu sayede Obama’nın uygulamak istediği değişikliklerin de yolunu açmış oldu.

Ancak Ocak ayında göreve başlayacak ABD’nin 44.Başkanı Obama’yı önemli sorunlar bekliyor. Çözüm bekleyen sorunların başında ekonomi gelirken, İran ve Afganistan’da süregelen savaş durumu da Obama’nın başını ağrıtacağa benziyor. AB ile ilişkiler ve İran’a yönelik yaptırımlar da Obama’nın gündeminde yer alıyor.

SAĞ KOLU RAHM EMANUEL

Değişim slogan ile seçilen ABD’nin yeni başkanı Barack Obama  “Co-president” olarak anılan Beyaz Saray Genel Sekreterliği’ne, Temsilciler Meclisi üyesi Rahm Emanuel’i getirdi. Demokrat Parti’nin 2006 seçimlerinde meclisteki çoğunluğu ele geçirmesinin baş mimarı olarak tanınan Emanuel, geçen yıl Ermeni Tasarısı’nın Kongrede oylanmasını önleyen isim.

Birinci Körfez Savaşı sırasında "gönüllü" olarak İsrail Ordusu’nda hizmet veren Emanuel, Clinton yönetiminde 1993 Oslo Antlaşması’nın imza törenini organize eden kişi olarak tanınıyor. Rabin ile Arafat’ın el sıkıştığı barış antlaşması sürecinin baş mimarlarından olan Emanuel’in bu nedenle Ortadoğu barış sürecine olumlu katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008