gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kısa kısa...
Kısa kısa...

Netanya’da İsrail-Filistin ortak havaalanı

İsrail Havaalanları Yönetimi, Netanya’nın güneyinde Poleg sahilinde İsrail-Filistin ortak yapımı bir havaalanı inşa etmeyi düşündüklerini açıkladı. Yönetim Başkanı Ovadya Eli’nin yaptığı açıklama da, yeni havaalanın yönetiminin de ortak olacağının altı çizildi. Havaalanının, Filistinlilerin ulaşımını kolaylaştırmak için bir tünelle Batı Şeria’ya bağlanması da planlanıyor. Bu projenin, uluslararası kamuoyunun bölgeye duyduğu güveni artırmak, bu sayede Filistinliler için daha fazla maddi yardım toplamak amacıyla oluşturulduğu dile getirildi. Eli, “Ekonomik, güvenlik ve stratejik nedenlerden dolayı ikinci bir uluslararası havaalanının gerekliliğini savunsam da, projenin gerçekleşmesi ile ilgili karar kesin olarak henüz verilmemiştir,” dedi.

Amerika’da kaşer et paketleyicisine büyük ceza

Amerika’nın en büyük kaşer et paketleme firması, eyalet çalışma yasalarını uymadığı gerekçesi ile on milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı. Agriprocessors adlı şirketin Iowa’daki fabrikasında yapılan denetlemede, yüzlerce yabancı işçi olduğu tespit edildi. Ayrıca insan kaynakları departmanının bu yabancı işçileri için yasa dışı oturma izni belgeleri hazırlattığı anlaşıldı. Fabrika ayrıca, satıştan elde ettiği karı düşük göstermekle ve onlarca işçinin son birkaç aydır maaşını ödememekle suçlanıyor. Firmanın bu suçlardan dolayı ödeyeceği cezaların toplamı 9,9 milyon doları buluyor.

 

Pırlantanın fiyatı %5 düştü

İsrail’in önemli ihracat sektörlerinden olan pırlanta sektörü de ekonomik krizden etkilendi. Pırlanta borsasının oyuncuları Cuma sabahı kalktıklarında sektörün gayri resmi fiyat endeksi olan Rapaport Endeksi’nin yüzde beş oranında düştüğünü gördüler. Yetkililer bu fiyat düşüşünün satış oranlarını muhafaza etmek için uygulandığını belirtirken, yatırım aracı olarak pırlanta ve değerli taşları seçenler yüzde beşlik düşüşden en çok etkilenenler oldu.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008