gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail sağında büyük birleşme : Sloganı, ‘Önce Eğitim’
İsrail sağında büyük birleşme : Sloganı, ‘Önce Eğitim’
İsrail politikasının hareketli olduğu bu günlerde ses getiren bir gelişme de ülkenin sağ partileri arasında yaşandı. Ülkenin dört sağ partisi, tek çatı altında toplanma kararı aldı

İsrail’in en eski ikinci partisi, Ulusal Dinci Parti, pazartesi günü tarihinde bir ilk yaratarak üç sağ parti ile birleşti. Dört sağ partinin birleşmesi anlamına gelen yeni oluşumun sloganı ise; ‘Yeni yolda birleşme: Önce Eğitim’ oldu. Yeni parti hedefinin ülkenin ajandasını diplomatik ve güvenlik konularına olduğu kadar,  Yahudi eğitimine, İsrail’in Yahudi kimliğine, yerleşim hareketlerine odaklamak olduğunu açıkladı. Yeni oluşum, Ulusal Birlik Partisi (National Union), Ulusal Dinci Parti (National Religious Party), Tkuma ve Moledet’in birleşiminden oluşuyor.

Knesset milletvekili Zvi Hendel’in bir basın toplantısında duyurduğu karar, ‘politika ve her alanda değerler krizinin olduğu bu günlerde’ yeni partinin eğitime her konudan daha fazla önem vereceği sinyallerini verdi.

 “Halk, eğitimin her şeyin temeli olduğunun farkında” diyen Hendel, birleşme öncesi parti listelerinin saf dışı bırakıldığını, yeni parti için yeni lider seçileceğini belirtti.

Hendel “Tüm dört partiyi kapatma ve yepyeni bir parti kurma kararı aldık” sözleri ile yeni oluşumu değerlendirdi. Yeni lideri partinin birlikte belirleyeceğini sözlerine ekledi. “Bizim yolumuza kendini yakın hisseden herkesi bize katılmaya ve liderimizi seçmede söz sahibi olmaya davet ediyoruz. Partimize, yerleşim birimlerinin boşaltıldığına sevinen, Arapların kan dökmesinden mutlu olan aşırıları istemiyoruz, onlar dışındaki herkes bize katılmaya davetlidir,” sözleri ile yeni partinin görüşlerine değindi. Partinin ilk on listesinde kimlerin olacağı sorulduğunda Hendel, kipa giymeyen en az iki kişinin, daha öncelerde listelerde yer almayan en az dört kişinin ve iki kadının olacağı yanıtını verdi.

Partinin Knesset listesi emekli General Yaakov Amidror’un önderlik ettiği bir komite tarafından belirlenecek. Ulusal Dinci Parti’den katılan Zevulun Orlev, herkesin liderlik için başvurabileceğini, herkesin eşit şansa sahip olduğunu belirtti. Orlev 27 yıllık ayrılıktan sonra yeniden tek olma yönüne gittiklerini, muhalefette kalıp itiraz etmek yerine ülkeyi yönetmeyi hedeflediklerini belirtti.

Parti üyeleri yeni lideri belirlemek için halkın katılımını beklediklerini de duyurdular.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008