gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yigal Amir söyleşisine büyük tepki
Yigal Amir söyleşisine büyük tepki
İsrail eski Başbakanı Yitzhak Rabin’in öldürülmesinin yıldönümünde katili Yigal Amir ile yapılan bir söyleşiyi yayınlamayı planlayan İsrail televizyonu, gelen tepkiler üzerine bu kararından vazgeçti

Kanal 2, geçtiğimiz hafta sonunda yayınlamayı planladığı röportaj öncesinde, söyleşinden otuz saniyelik bir bölümü izleyicilerine sundu. Röportajın bu bölümünde Amir, yaptığından pişmanlık duymadığını dile getiriyordu. Ancak bu kısa gösterim bile büyük ses getirdi.

Röportaj, hem halktan hem de politik çevrelerden büyük tepki gördü. Şimdi Barış adlı örgütün Genel Sekreteri Yariv Oppenheimer televizyon kanallarını Amir röportajını yayınlamamaya çağırırken, Milletvekili Zevulun Orlev, Rabin’in katilinin boykot edilmesi gerektiğini belirtti. Savunma Bakanı Ehud Barak ise, Amir’in kesinlikle kamuoyu ile diyalog içinde olmaması gerektiğini savundu. Devlet Başkanı Şimon Peres ise, “Günümüzde suçlular ünlü oluyor,” diyerek satır aralarında televizyon kanallarını suçladı.

Kanal 2’nin röportajı Yigal Amir’in bugüne kadar medya ile yaptığı ilk röportaj oldu. Kanal yetkililerinin verdiği bilgilere göre Amir, yaptığından pişman olmadığını ve Filistinlileri daha iyi anladığını belirtiyor. Amir, ayrıca Yitzhak Rabin’i öldürdüğü gün ile ilgili olarak, “O tarihlerde Dışişleri Bakanı olan Şimon Peres’e de ulaşma fırsatım vardı. Ancak Oslo Anlaşması’ndaki temelindeki kişinin Rabin olduğunu biliyordum,” demiş.

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008