gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Los Paşaros Sefaradis Frankfurt Kitap Fuarı’ndaydı
Los Paşaros Sefaradis Frankfurt Kitap Fuarı’ndaydı
15-19 Ekim günleri arasında Frankfurt’ta düzenlenen Kitap Fuarı’nda Türkiye bu yıl onur konuğu idi. Bu vesile ile yayıncıların standları dışında Türkiye’yi tanıtıcı bir çok faaliyet yapıldı: değişik mekanlarda konuşmalar, sergiler, Türk el sanatlarını tanıtıcı faaliyetler ve tabii ki konserler...

İstanbul Ticaret Odası, harika bir stand ve birçok etkinliğe imzasını atarak bu fuara damgasını vuran kurumlardan biri oldu. Bu faaliyetlerden biri de 17 Ekim  akşamı Marriott Hotel balo salonunda yer alan “Birlikte Yaşamak – Mistik Seslerden Sihirli Sözlere” adlı konser oldu. 2000 kişiye dağıtılan davetiyelerde “Şef Taşkın Savaş yönetiminde üç ilahi dinin birlikte yaşama coşkusunun paylaşılacağı konsere katılımınız” ibaresi vardı.

Aynı  akşam, saat 19:30’da bir kokteyl ile başlayan faaliyet saat 20:30’daki konser ile devam etti. Taşkın Savaş yönetimindeki Taşkın Savaş Müzik Topluluğu, Nişan Nişanyan yönetimindeki Ermeni korosu ve Los Paşaros Sefaradis iki bölümden oluşan bir konser verdiler. Dinletinin ilk bölümü dini şarkılar/ilahilerden oluşurken ikinci bölümde halk şarkıları seslendirildi. Bütün koroların birlikte söyledikleri canlı parçalarla etkinlik sona erdi. Seyircilerin ayakta alkışladıkları korolar bir kere daha potpuri şarkılarını seslendirdikten sonra yine alkışlarla plaket ve katılım beratlarını İstanbul Ticaret Odası Başkanı’ndan aldılar.

Los Paşaros Sefaradis bu konserde “Mizmor leDavid, Lael Baruh ve En Keloenu” adlı ilahilerden sonra,  ikinci bölümde “En Estambol Aviya, Mostrame Grasioza, Pasharo d’Ermozura ve Si Veriyash a la Rana” adlı şarkıları seslendirdiler. Genellikle canlı olan şarkılara seyirciler büyük bir coşkuyla katılıp nakarat bölümlerini de hep birlikte söylemeye çalıştılar. Diğer koroların da Sefarad şarkıların nakarat bölümlerini ezberlemiş olması ve bu bölümlere büyük bir zevkle katılmaları performansı daha da etkili hale getirdi.

Bu konserle müziğin insanlar ve toplumlar arasında bir köprü oluşturduğu ve insanlığa barışı getirebilecek en önemli etken olabileceği bir kez daha irdelenmiş oldu. Darısı daha nice “Birlikte Yaşamak” konserlerinin başına.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008